News

Basketball: New opportunities await eight local teams

The 2013 CIF Northern California basketball playoffs will offer a number of opportunities for eight local teams that begin play this week in Round 2 of the postseason playoffs.

For the Gunn girls, this week offers another chance to prove they have one of the best public school programs in the area.

Fresh from winning its second straight Central Coast Section Division I crown on Saturday, the Titans (19-6) will take a No. 8 seed into Wednesday's home game against No. 9 Galileo (24-6) of San Francisco at 7 p.m., looking for yet another 20-win season.

The NorCal playoffs also will offer three local teams perhaps some redemption and shots at titles that escaped them while participating in the inaugural CCS Open Division playoffs last week.

The Palo Alto boys, along with the Eastside Prep and Pinewood girls, all dropped back-to-back games against the section's best -- instead of playing for CCS titles in their normal divisions.

All three teams are back where they belong this week for NorCals.

Palo Alto, however, still faces an uphill battle in Division I. The No. 11 Vikings (23-3) must travel to No. 6 De La Salle (24-4) on Wednesday for a difficult opener at 7 p.m. Making their job tougher is the loss of junior center Keller Chryst.

Chryst suffered an ankle injury in a first-round CCS loss to Mitty and will miss the rest of the season. De La Salle, meanwhile, was expecting to play in the Open Division and appeared to be a lock until losing to eventual champ Deer Valley in the NCS Division I playoffs.

The Eastside Prep and Pinewood girls suffered similar fates in the section tournament while facing teams they've never played before in the CCS playoffs.

Eastside Prep (21-8) received a No. 1 seed for NorCal Division V play while Pinewood (21-7) for a No. 3. Both earned first-round byes to Saturday's quarterfinals. Eastside Prep will open at home (7 p.m.) against either No. 8 Urban (23-7) or No. 9 Capital Christian (20-10) while Pinewood will host either No. 6 San Domenico (24-7) or No. No. 11 Ripon Christian (20-7).

Eastside Prep will host throughout the playoffs prior to the NorCal finals on March 16 at American Canyon High, while Pinewood would have to travel if it meets No. 2 Valley Christian-Dublin.

Also competing this week will be the Menlo School and Pinewood boys plus the Menlo School and Sacred Heart Prep girls.

The Menlo boys (20-7), fresh from their first CCS Division IV title since 2009, earned a home game to open NorCals and will face No. 11 St. Mary's of Berkeley (17-7) on Wednesday at 7:30 p.m.

Pinewood (14-11), also coming off a section crown in Division V, will host No. 7 Head Royce of Oakland (24-5) on Wednesday at 7.

The Menlo girls (20-9), who won their first CCS Division IV title since 1995 on Friday, will host No. 12 Moreau Catholic (21-7) on Wednesday at 6 p.m. Sacred Heart Prep (21-9), which lost to Menlo in the section finale, will take its No. 9 seed and visit No. 8 Anderson (19-10), which is near Redding in Shasta County.

2013 CIF NORCAL BASKETBALL PLAYOFFS

BOYS

Open Division

Friday

No. 5 Serra (25-5) at No. 4 Sheldon-Sacramento (25-5), 7 p.m.

No. 6 Modesto Christian (28-3) vs. No. 3 Bishop O'Dowd (26-3) at Chabot College, 7:30 p.m.

Saturday

No. 7 Newark Memorial (23-7) at No. 2 Mitty (26-4), 7 p.m.

First-round byes: No. 1 Salesian (30-3)

Division I

Wednesday

No. 9 Bella Vista-Fair Oaks (24-6) at No. 8 Freedom (19-9), 7 p.m.

No. 12 Santa Teresa (17-11) vs. No. 5 McClymonds (21-7) at Oakland Tech, 7:30 p.m.

No. 13 Lincoln-San Francisco (17-13) at No. 3 Bellarmine (19-9), 7 p.m.

No. 14 Bethel-Vallejo (16-14) at No. 3 San Leandro (23-6), 7 p.m.

No. 11 Palo Alto (23-3) at No. 6 De La Salle (24-4), 7 p.m.

No. 10 Piedmont Hills (23-7) at No. 7 Oakland (18-11), 7 p.m.

First-round byes: No. 1 Deer Valley (24-5), No. 2 Pleasant Grove-Elk Grove (24-6)

Division II

Wednesday

No. 9 Rocklin (20-10) at No. 8 El Camino (22-7), 7 p.m.

No. 12 Pleasant Valley-Chico (14-13) at No. 5 Sacramento (24-6), 7 p.m.

No. 11 College Park (22-5) at No. 6 Chico (20-6), 7:30 p.m.

No. 7 Montgomery-Santa Rosa (23-8) at No. 10 St. Francis (12-16), 7 p.m.

First-round byes: No. 1 Dublin (24-6), No. 2 Antelope (25-6), No. 3 Mt. Eden (19-10), No. 4 Grant-Sacramento (23-6)

Division III

Wednesday

No. 9 Casa Roble-Orangevale (24-6) at No. 8 San Marin (20-11)

No. 12 Santa Cruz (19-11) at No. 5 Sir Francis Drake-San Anselmo (24-6), 7 p.m.

No. 13 Shasta-Redding (15-12) at No. 4 Sierra-Manteca (27-5), 7 p.m.

No. 6 Weston Ranch-Stockton vs. No. 11 Mission-San Francisco (15-14) at Kezar Pavilion, 7:30 p.m.

No. 10 Miramonte* (17-10) at No. 7 Burlingame (21-8), 7:30 p.m.

First-round byes: No. 1 Sacred Heart Cathedral (18-11), No. 2 El Cerrito (22-10), No. 3 Enterprise-Redding (24-3)

*Subject to being replaced by Campolindo due to CIF error; decision expected Monday

Division IV

Wednesday

No. 9 Arcata (24-7) at No. 8 Corning (27-2), 7 p.m.

No. 12 Orland (24-5) at No. 5 Summerville-Tuolumne (29-2), 7 p.m.

No. 13 Colfax (24-6) at No. 4 Soquel (22-7), 7 p.m.

No. 14 Riverbank (24-4) at No. 3 Marin Catholic (23-8), 7 p.m.

No. 11 St. Mary's at No. 6 Menlo (20-7), 7:30 p.m.

No. 10 Half Moon Bay (22-7) at No. 7 Liberty Ranch-Galt (22-9), 7 p.m.

First-round byes: No. 1 Cardinal Newman-Santa Rosa (29-3), No. 2 Riordan (18-11)

Division V

Wednesday

No. 9 Ripon Christian (23-5) at No. 8 Liberty Christian-Redding (23-7), 7 p.m.

No. 12 Modoc at No. 5 Brookside Christian-Stockton (27-2), 7 p.m.

No. 7 Head-Royce (24-5) at No. 10 Pinewood (14-11), 7 p.m.

No. 11 Alma Heights (26-4) at No. 6 Central Catholic-Modesto (25-4), 7 p.m.

First-round byes: No. 1 St. Joseph Notre Dame (22-11), No. 2 Capital Christian-Sacramento (24-4), No. 3 University-San Francisco (24-8), No. 4 Branson-Ross (19-12)

GIRLS

Open Division

Friday

No. 8 Brookside Christian-Stockton (26-4) vs. No. 1 Bishop O'Dowd (26-3) at Chabot College, 6 p.m.

No. 5 Sacramento (27-4) at No. 4 St. Mary's-Berkeley (28-4), 7 p.m.

No. 7 Miramonte (27-2) vs. No. 2 St. Mary's-Stockton (29-2) at Delta College, 7 p.m.

Saturday

No. 6 Mitty (24-6) vs. No. 3 Carondelet (25-3) at TBA, 7 p.m.

Division I

Wednesday

No. 12 Berkeley (18-11) at No. 5 Kennedy-Sacramento (24-6), 7 p.m.

No 9 Galileo-SF (24-6) at No. 8 Gunn (19-6), 7 p.m.

No. 13 Armijo-Fairfield (23-7) vs. No. 4 McClymonds (25-3) at Oakland Tech, 6 p.m.

No. 14 San Benito (16-12) at No. 3 Heritage (24-5), 7 p.m.

No. 11 Oakland Tech (21-6) at No. 6 Lowell (24-5), 7 p.m.

No. 10 Oak Ridge-El Dorado Hills (25-4) at No. 7 Amador Valley (19-9), 7 p.m.

First-round byes: No. 1 Monte Vista (24-5), No. 2 Wilcox (23-4)

Division II

Wednesday

No. 9 Dublin (20-9) at No. 8 Chico (14-6), 6 p.m.

No. 12 Pleasant Valley (17-10) at No. 5 Montgomery-Santa Rosa (24-7), 7 p.m.

No. 11 Alameda (20-8) at McNair-Stockton (26-4), 7 p.m.

No. 10 Del Oro-Loomis (19-11) at No. 7 Presentation (13-15), 7 p.m.

First-round byes: No. 1 St. Francis (21-8), No. 2 Clayton Valley (22-7), No. 3 Lynbrook (22-5), No. 4 Florin-Sacramento (22-9)

Division III

Wednesday

No. 9 Kennedy-Richmond (25-6) at No. 8 Branham (23-7), 7 p.m.

No. 12 Placer-Auburn (25-5) at No. 5 Campolindo (23-5), 7 p.m.

No. 13 Paradise (17-12) at No. 4 Christian Brothers-Sacramento (24-7), 7 p.m.

No. 14 Eureka (16-9) at No. 3 Enterprise-Redding (27-1), 7 p.m.

No. 11 Modesto Christian (21-9) at No. 6 Burlingame (21-8), 6 p.m.

No. 10 Encinal (22-5) at No. 7 Vanden-Fairfield (27-4), 7 p.m.

First-round byes: No. 1 Sacred Heart Cathedral (22-6), No. 2 St. Ignatius (19-10)

Division IV

Wednesday

No. 11 West Valley-Cottonwood (15-15) at No. 6 Argonaut-Jackson (29-1), 7 p.m.

No. 9 Sacred Heart Prep (21-9) at No. 8 Anderson (19-10), 7 p.m.

No. 10 Colfax (20-9) at No. 7 Marin Catholic (21-9), 7 p.m.

No. 12 Moreau Catholic (21-7) at No. 5 Menlo School (20-9), 6 p.m.

First-round byes: No. 1 Salesian (26-6), No. 2 Bradshaw Christian-Sacramento (27-2), No. 3 Piedmont (20-9), No. 4 Bear River-Grass Valley (26-4)

Division V

Wednesday

No. 9 Capital Christian-Sacramento (20-10) vs. No. 8 Urban-San Francisco (23-7) at Kezar, 6 p.m.

No. 12 Turlock Christian (24-5) at No. 5 St Francis CCC-Watsonville (16-12), 7 p.m.

No. 13 Weed (21-9) at No. 4 International-San Francisco (28-4), 7 p.m.

No. 11 Ripon Christian (20-7) at No. 6 San Domenico (24-7), 7 p.m.

No. 10 Pacific Collegiate (24-5) at No. 7 Durham (22-6), 7 p.m.

First-round byes: No. 1 Eastside College Prep (21-8), No. 2 Valley Christian-Dublin (30-2), No. 3 Pinewood (21-7)

— Palo Alto Online Sports

Comments

There are no comments yet. Please share yours below.

Post a comment

Posting an item on Town Square is simple and requires no registration. Just complete this form and hit "submit" and your topic will appear online. Please be respectful and truthful in your postings so Town Square will continue to be a thoughtful gathering place for sharing community information and opinion. All postings are subject to our TERMS OF USE, and may be deleted if deemed inappropriate by our staff.

We prefer that you use your real name, but you may use any "member" name you wish.

Name: *

Select your neighborhood or school community: * Not sure?

Choose a category: *

Since this is the first comment on this story a new topic will also be started in Town Square! Please choose a category that best describes this story.

Comment: *

Verification code: *
Enter the verification code exactly as shown, using capital and lowercase letters, in the multi-colored box.

*Required Fields

Local picks on 2015 Michelin Bib Gourmand list
By Elena Kadvany | 8 comments | 3,498 views

Ode to Brussels Sprout
By Laura Stec | 20 comments | 2,671 views

Charter School Proposal Steeped In Unintended Consequences
By Erin Glanville | 48 comments | 1,994 views

Go Giants! Next Stop: World Series!
By Chandrama Anderson | 1 comment | 1,987 views

Measure M-- I am not drinking Greenheartís expensive potion
By Martin Lamarque | 14 comments | 650 views