News

2007-08 GIRLS' WINTER ALL-LEAGUE TEAMS

 

BASKETBALL

ALL-SCVAL DE ANZA DIVISION

Most Valuable Player: Deanna Weaver (Wilcox) So.

First Team

Jasmine Evans (Gunn) Jr.; Neva Hauser (Gunn) Sr.; Dara Taleni (Wilcox) Sr.; Chrissy Montez (Wilcox) Sr.; Natalie Warmbrodt (Mountain View) Sr.; Liz Slater (Palo Alto) Sr.; Chelsea Ryan (Los Gatos) Sr.

Second Team

Tamar Cartun (Gunn) Jr.; Taylor McAdam (Gunn) Jr.; Anecia Jones (Wilcox) Jr.; Nadia Williams (Wilcox) Jr.; Aly Greenberg (Mountain View) Sr.; Olivia Garcia (Palo Alto) Jr.; Isa Musika (Milpitas) Sr.

Honorable Mention

Sophie Shevick (Gunn) Jr.; Mirjana Ivanic (Mountain View) Jr.; Vay Brady (Los Gatos) Sr.; Joann Chau (Milpitas) Fr.; JT Wozniak (Fremont) So.

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Most Valuable Player: Eve Zelinger (Castilleja) So.

First Team

Erica Haedrich (ND-San Jose) Sr.; Breanna McNeil (Mercy-San Francisco) Jr.; Lindsay Taylor (Castilleja) Sr.; Ericka von Kaeppler (Castilleja) Jr.; Natasha von Kaeppler (Castilleja) Fr.

Second Team

Marion Cohn (Castilleja) Sr.; Alvina Franklin (Mercy-San Francisco) Sr.; Maria Kharon (Mercy-San Francisco) Sr.; Christina Ospital (ICA) Sr.; Alexa Tee (ND-San Jose) Sr.

Honorable Mention

Jency Butler (ND-San Jose) Sr.; Cassandra Castillo (ICA) So.; Becca Herzog (ND-San Jose) Jr.; Anna Jayo (ICA) Sr.; Danielle Lasirona (Mercy-San Francisco) So.; Rachelle Leung (Mercy-San Francisco) Sr.; Priya Naicker (Mercy-Burlingame) Sr.; Vicky Nguyen (ND-San Jose) Jr.; Keana Robles (Mercy-San Francisco) Sr.; Victoria Valencia (ICA) Sr.

 

ALL PAL SOUTH DIVISION

Most Valuable Player: Erica Hayes (Menlo-Atherton) Sr.

First Team

Coleen Garrett (Carlmont) Sr; Lauren Kilberg (Carlmont) Sr.; Arielle McKee (Menlo-Atherton) Sr.; Jackie Shepard (Menlo) Jr.; Arleene Figueroa (Sequoia) Sr.; Debben Hoffer (Woodside) Sr.

Second Team

Diana Cariaga (Half Moon Bay) Fr.; Erin Dahl (Half Moon Bay) Jr.; Bella DePillo (Half Moon Bay) Sr.; Kendra Thomas (Menlo-Atherton) Sr.; Emily Richard (Carlmont) Jr.; Kathleen Burrell (Carlmont) Sr.

Honorable Mention

Jessica Morales (Half Moon Bay) So.; Jenna Doyle (Carlmont) Sr.; Shareka Haynes (Woodside) Sr.; Lauren Ward (Half Moon Bay) So.; Jessica Tuliau (Menlo-Atherton) So.; Victoria Fakalata (Menlo-Atherton) So.; Sarah Rosales (Menlo) So.; Marissa Christensen (Sequoia) Sr.; Mele Langi (Sequoia) Jr.; Nereyda Godinez (Woodside) Jr.

ALL-WEST CATHOLIC ATHLETIC LEAGUE

Player of the Year: Jazmine Jackson (Sacred Heart Cathedral) Sr.

First Team

Jazmine Jackson (Sacred Heart Cathedral) Sr.; Lauren Bell (Sacred Heart Cathedral) Sr.; Ki-shawna Moore (Sacred Heart Cathedral) Jr.; Tierra Rogers (Sacred Heart Cathedral) Jr.; A.J. Newton (Valley Christian) So.; Kelsey Byrd (Valley Christian) Jr.; Hannah Stephens (Mitty) Sr.; Maggie McCarthy (St. Ignatius) Sr.

Second Team

Jaclyn Bisordi (Notre Dame-Belmont) Sr.; Lindsay Leo (Mitty) Sr.; Eilise O'Connor (St. Ignatius) So.; Margaret Dowling (Notre Dame-Belmont) Sr.; Aly Geppert (St. Francis) Sr.; Erwina Kwan (Presenation) Sr.; Jazzmyne Ross (Valley Christian) Sr.; Erin Grady (St. Ignatius) Jr.

Honorable Mention

Gabby Micek (Sacred Heart Prep) Jr.; Nicolette Gilday (Presentation) Fr.; Claudia Contreras (Presentation) Sr.; Keilani Ricketts (Mitty) Sr.; Kathleen Howe (Notre Dame-Belmont) Jr.; Kristin Montanari (St. Francis) Sr.; Rosslyn Beard (Sacred Heart Cathedral) Sr.; Jazzmine Davis (Valley Christian) Fr.

ALL-CHRISTIAN PRIVATE SCHOOLS ATHLETIC LEAGUE 

(Eastside Prep players only)

Most Valuable Player: Samantha Bunch (Sr.)

Freshman of the Year: Ahjalee Harvey

First Team

Felicia Anderson (Soph), Ausjerae Holland (Fr.)

Second Team

Shayla Bunch (Jr.)

Honorable Mention

Leanne Martin (Fr.), Alicia Ponce (Fr.)

ALL-PRIVATE SCHOOLS ATHLETIC LEAGUE

(Pinewood players only)

Most Valuable Player: Lindsay Nickel (Pinewood) Jr.

First Team

Lindsay Nickel (Jr.); Hailie Eackles (Fr.); Grace Beck (Sr.)

Second Team

Kelsey Morehead (Fr.)

SOCCER

ALL-SCVAL DE ANZA DIVISION

Most Valuable Player: Teresa Noyola (Palo Alto) Sr.

MVP Offense: Emily Langston (Los Altos) Sr.

MVP Defense: Shandon Rovetta (Monta Vista) Sr.

MVP Goalie: Kendra Roseberry (Monta Vista) Sr.

Senior of the Year: Lauren Crum (Los Altos).

Junior of the Year: Jessica Fee (Los Gatos).

Sophomore of the Year: McColl Mathews (Mountain View).

Freshman of the Year: Erin Robinson (Gunn).

First Team

Mariah Cannon (Gunn) Jr. defender; Sammi Bengston (Palo Alto) Jr. MF; Kelly Jenks (Palo Alto) So. forward; Claire Skrabutenas (Palo Alto) So. defender; Nicole Duller (Los Altos) Sr. defender; Sarah NeSmith (Los Altos) Sr. MF; Hallie Keenan (Los Altos) Sr. MF; Adi Yogev (Los Altos) So. forward; Kelsey Mulcahy (Los Altos) Jr. defender; Rosa Ahn (Monta Vista) Sr. defender; Cheryl Kute (Monta Vista) So. forward; Michelle Pao (Monta Vista) So. forward; Sandra Ley (Monta Vista) Fr. forward; Allison Arnstein (Los Gatos) Sr. defender; Madeline Kevorkian (Los Gatos) So. Forward; Rachelle Comeau (Los Gatos) Jr. defender; Diana Charrier (Homestead) Jr. MF; Kristina Roome (Homestead) Jr. MF; Mimi Arrillaga (Mt. View) So. defender; McColl Mathews (Mt. View) So. forward.

Second Team

Libby Burch (Gunn) Jr. MF; Caitlin Watson (Palo Alto) Jr. defender; Alex Kershner (Palo Alto) Fr. goalie; Julia Cashen (Los Altos) Sr. MF; Noorin Dorosti (Los Altos) So. MF; Kasha Sang (Monta Vista) Sr. MF; Sarah Trankle (Monta Vista) Sr. MF; Kelly Koose (Los Gatos) So. defender; Brianne Medved (Los Gatos) Fr. MF; Taylor Bunka (Homestead) Sr. defender; Andrea Grabau (Homestead) Jr. defender; Amy Kaestner (Mt. View) Jr. defender; Mary Reynolds (Mt. View) Jr. MF.

ALL-PAL BAY DIVISION

Forward of the Year: Adrianna Ortiz (Burlingame).

Midfielder of the Year: Shanelle Furner (Carlmont). Defensive Player of the Year: Megan McKee (Woodside).

Goalie of the Year: Marie Torres (Burlingame).

First Team

Adrianna Ortiz, Jenny Haggarty, Sarah Fraser, Amanda Torres (Burlingame); Tamara Abinader (Carlmont); Lizzy Maggi,Caity Winterbottom (Aragon); Casey Finch (Menlo); Haley Walker (Terra Nova); Deniz High (San Mateo); Callie Cain (Menlo-Atherton); Vanessa Garcia (Sequoia).

Second Team

Christina Arobio, Lauren Daley, Katie Webb (Burlingame); Ellen Ingebritsen, Taylor Duffner, Chelsea Braun (Woodside); Chelsea Biklen, Jessica Edwards (Carlmont); Nicole Killigrew, Laura Shields (Aragon); Lauren Brown (Menlo); Miranda Bradley (Terra Nova); Gina Kiely (San Mateo); Gillian Collum (Menlo-Atherton); Yvette Flores (Sequoia).

Honorable Mention

Laura Minkel, Cassandra Root (Burlingame); Emily Kruger, Marie Alftin (Woodside); Kelly Cunningham, Caitlin Kerwin (Carlmont); Abby Kirkup, Sarah Jacobs (Aragon); Madi Shove, Maggie Brown (Menlo School); Dionne Dettmer, Monique Rescino (Terra Nova); Kayla Haas (San Mateo); Stephanie Lee (Menlo-Atherton); Melissa Jenkins (Sequoia).

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Most Valuable Player: Massiel Castellanos (Woodside Priory) So.

First Team

Michelle Balcazar (ND-San Jose) Sr.; Kristina Bither (Harker) Sr.; Emily Colvin (Castilleja) So.; Adriana Cortes (Woodside Priory) So.; Megan Davis (Mercy-Burlingame) So.; Amanda Downing (Mercy-Burlingame) Sr.; Kristen Lam (ND-San Jose) So.; Courtny Lee (Woodside Priory) Jr.; Darien Martin (Castilleja) Sr.; Cami Simpson (Woodside Priory) Sr.

Second Team

Lauren Allen (Woodside Priory) So.; Tanya Alvarez (Mercy-Burlingame) Fr.; Dena Block (Castilleja) Sr.; Dani Boross (Woodside Priory) Jr.; Leanna Gicale (ND-San Jose) Jr.; Julia Landholt (Mercy-Burlingame) So.; Allie May (Castilleja) So.; Melissa Penna (Woodside Priory) So.; Amie Tong (Castilleja) So.; Maddie Turner (Woodside Priory) Sr.; Cassie Vanderzweep (ND-San Jose) Sr.

Honorable Mention

Leslie Barkmann (Woodside Priory) Jr.; Rachel Brownell (Castilleja) Fr.; Zoe Ciupitu (Woodside Priory) Jr.; Andrea DeLeon (Mercy-Burlingame) Sr.; Kirbec Fruehe (Mercy-Burlingame) Jr.; Charlotte Geaghan-Breiner (Castilleja) Fr.; Rebecca Grady (Mercy-Burlingame) So.; Emily Harrington (ND-San Jose) So.; Sarah Kahermanes (ND-San Jose) Sr.; Shereen Kajoree (Mercy-San Francisco); Sophia Koontz (Castilleja) Fr.; Rebecca Mantecon (ND-San Jose); Kim Mathews (Mercy-Burlingame) Sr.; Shelby Molini (Mercy-Burlingame) Jr.; Sarah Montgomery (Woodside Priory) Jr.; Abbey Nevoli (ND-San Jose); Christina Pando (ND-San Jose) Jr.; Jarel Peralez (ND-San Jose) Jr.; Amy Rorabaugh (Harker) So.; Hayley Warters (Mercy-Burlingame) Jr.

ALL WEST CATHOLIC ATHLETIC LEAGUE

Player of the Year: Danielle Brunache (St. Ignatius) Sr.

Junior of the Year: Lindsay Dickerson (St. Francis).

Sophomores of the Year: Stephanie Bell (St. Francis); Hannah O'Donnell (Sacred Heart Cathedral).

First Team

Bianca Henniger (Mitty) Sr.; Jenna Brehmer (Mitty) Sr.; Lilyana Chavez (Mitty) Sr.; Aisha Lott (Mitty) Sr.; Lindsay Dickerson (St. Francis) Jr.; Erin Fleischli (St. Francis) Sr.; Stephanie Bell (St. Francis) So.; Morgan Celaya (Valley Christian) Sr.; Stepanie Bales (Valley Christian) Sr.; Alissa Boddie (Presentation) Sr.; Jessica Molina (Presentation) Jr.; Danielle Brunache (St. Ignatius) Sr.; Katie Hosking (Sacred Heart Prep) Jr.; Kristina Garrido (Notre Dame-Belmont) So.; Hannah O'Donnell (Sacred Heart Cathedral) So.

Second Team

Lauren Sanchez (Mitty) Sr.; Samira Jaafari (Mitty) Sr.; Mandy Martin (St. Francis) Sr.; Kelsey Rogind (St. Francis) Sr.; Anna Calderon (Valley Christian) Sr.; Katy McLaughlin (Valley Christian) Sr.; Jordan Fillmore (Presentation) Sr.; Christina Lee (Presentation) Jr.; Laura Oliver (St. Ignatius) So.; Paige Scigliano (St. Ignatius) Sr.; Kira Abe (Sacred Heart Prep) Jr.; Elizabeth Weisman (Sacred Heart Prep) So.; Mica Corgas (Notre Dame-Belmont) Sr.; Alexis Hallgren (Sacred Heart Cathedral) Fr.

Honorable Mention

Ryann Hernandez (Mitty) Sr.; Katie Mitchell (St. Francis) Sr.; Elisa Phillips (St. Francis) Sr.; Sarah Roth (Valley Christian) Sr.; Emma Caringello (Presentation) So.; Molly Delahunty (St. Ignatius) Sr.; Brooke Marsal (Sacred Heart Prep) Jr.; Sara Mack (Notre Dame-Belmont) So.; Rosaleen Folan (Sacred Heart Cathedral) Jr.

ALL-PRIVATE SCHOOLS ATHLETIC LEAGUE

(Pinewood players only)

First Team

Sam Krug, Alex Merriweather, Sam Merriweather.

Second Team

Jessica Lee, Sophie Rosseel.

ALL-CHRISTIAN PRIVATE SCHOOLS ATHLETIC LEAGUE

Most Valuable Player: Sonia Sanchez (East Palo Alto Academy) goalie.

Freshman of the Year: Noemi Villegas (Eastside Prep)

First Team

Paola Solano (EPA Academy) forward; Brenda Galvez (Latino Prep) forward; Isamar Servacio (Latino Prep) forward; Noemi Villegas (Eastside Prep) forward; Daisy Rodriguez (Eastside Prep) MF; Clara Jimenez (Downtown Prep) MF; Zobeida Pinto (Downtown Prep) MF; Daisy Revuelta (EPA Academy) defender; Naomi Trejo (Latino Prep) defender; Daira (Eastside Prep) defender; Wendy Rivera (Downtown Prep) defender; Sonia Sanchez (EPA Academy) goalie.

Second Team

Vanessa Rosales (EPA Academy) forward; Kassandra Avelar (Eastside Prep) forward; Maria Gerrera (Downtown Prep) forward; Linda Martinez (EPA Academy) MF; Merly Rubalcava (Latino Prep) MF; Joyce Thompson (Eastside Prep) MF; Lizette Gomez (Downtown Prep) MF; Neri Clemente (Latino Prep) defender; Veronica Polanco (Eastside Prep) defender; Charlotte Tenisi (Downtown Prep).

Honorable Mention

Maida Landaverde (EPA Academy) forward; Melissa Ramos (Latino Prep) forward; Lavinia Prema (Eastside Prep) forward; Celena Ramos (Downtown Prep) forward; Kassandra Torres (Eastside Prep) MF; Jennifer Amaya (Latino Prep) MF; Monica Gaytan (EPA Academy) defender; Suzie Morales (EPA Academy) defender; Kiara Gaytan (EPA Academy) defender; Erika Gallegos (Eastside Prep) defender; Laura Moya (Eastside Prep) goalie.

Comments

Like this comment
Posted by Morgan
a resident of another community
on Apr 1, 2008 at 8:33 am

Mele Langi of the PAL south division is a sophomore.


Sorry, but further commenting on this topic has been closed.

Nobu Palo Alto eyes next-door expansion
By Elena Kadvany | 4 comments | 3,236 views

Are We Really Up To This?
By Aldis Petriceks | 3 comments | 1,757 views

Couples: Cultivate Love, Gottman Style
By Chandrama Anderson | 1 comment | 517 views

It's contagious
By Cheryl Bac | 0 comments | 188 views