News

SHP's Reed McConnell tops All-WBAL basketball team

 

Sacred Heart Prep junior guard/forward Reed McConnell, who helped the Gators to the West Bay Athletic League and Central Coast Section (Division IV) titles this season, heads the All-WBAL basketball team for 2010. Joining McConnell on the all-league team are teammates Ty Cobb (first team) and Will McConnell (second team). The Gators finished the season 23-6 after falling in the quarterfinals of the NorCal Division IV playoffs last week.

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Most Valuable Player: Reed McConnell (Sacred Heart Prep) Jr.

First Team

Ryan Cal (Harker) Sr.; Amir Carlisle (King's Academy) Jr.; Ty Cobb (Sacred Heart Prep) Sr.; Richard Harris (Menlo) So.; Levente Juhos (Priory) Sr.; Max Lippe (Pinewood) Sr.

Second Team

Will McConnell (Sacred Heart Prep) Jr.; Greg Plauck (Harker) Sr.; David Shirey (King's Academy) Sr.; Solomone Wolfgramm (Pinewood) So.

Honorable Mention

Keaton Carano (Priory) Sr.; Dante Fraioli (Pinewood) So.; Leslie Gray (Eastside Prep); Max Osborne (Menlo) Jr.; Andy Martinez (Crystal Springs) Jr.; Mark Petiti (King's Academy) So.; Alex Peyser (Priory) Jr.; Colin Terndrup (Sacred Heart Prep) Jr.; Titus Van Hook (Eastside Prep) Sr.; Lung-Ying Yu (Harker) Sr.

ALL-PAL BAY DIVISION

Co-Most Valuable Players: Kyle Wong (Mills) Sr.; Suhail Mohammadi (Carlmont) Sr.

First Team

James Testa (Carlmont) Jr.; Darryl Wong (Mills) Sr.; Rodrigo Puliceno (Burlingame) Jr.; Jeff Fuentes (El Camino) Sr.; Ray Marshall (Terra Nova) Jr.; Jeff Keller (Menlo-Atherton) Sr.

Second Team

Kyle Shaffer (Burlingame) Jr.; Kevin Matsukura (Mills) Sr.; Nolan Richins (Carlmont) Sr.; Zack Grotz (Burlingame) Jr.; Jourdan Santos (El Camino) Sr.; Nils Gilbertson (Menlo-Atherton) Sr.

Honorable Menion

Parker Beruh (Burlingame) Sr.; Andrew Hidalgo (Mills) Sr.; Karin Davey (Terra Nova) Sr.; Reid Roster (Menlo-Atherton) Sr.; Taylor Crawford (Carlmont) Jr.; Lamar Cisneros (El Camino) Sr.

ALL-SCVAL DE ANZA DIVISION

Co-Most Valuable Players: Jeff Spagnola (Los Gatos), Momir Gataric (Homestead)

First Team

Max Schmarzo (Palo Alto) Jr.; Brendan Rider (Palo Alto) Sr.; Joseph Lin (Palo Alto) Sr.; Michael Hodgman (Los Gatos); Spencer Wells (Los Altos); Matt LaPointe (Homestead)

Second Team

Davante Adams (Palo Alto) Jr.; Kevin Brown (Palo Alto) Sr.; Larry Jones (Wilcox); Jordan Sever (Fremont); Sean Wells (Los Altos); Luke Politi (Los Gatos); Andrej Ivanovic (Homestead)

Honorable Mention

Steven Kerr (Palo Alto) Sr.; Jon Rea (Gunn) Sr.; Simon Hauser (Gunn) Sr.; Travis Bowers (Gunn) Sr.; Sammy Meckler (Los Altos); Tim Vanneman (Los Altos); D.J. Fraize (Homestead); Nick Lamson (Los Gatos); Jeff Pasaol (Wilcox); Aaron Moore (Fremont)

Comments

Sorry, but further commenting on this topic has been closed.

The Oft-Unseen Fruits of End-of-Life Care
By Aldis Petriceks | 2 comments | 1,636 views

Global Warming Diet
By Laura Stec | 5 comments | 1,166 views

Couples: "Taming Your Gremlin" by Richard Carson
By Chandrama Anderson | 0 comments | 1,009 views

Preparing for kindergarten
By Cheryl Bac | 0 comments | 553 views

 

Pre-registration ends tomorrow!

On Friday, September 21, join us at the Palo Alto Baylands for a 5K walk, 5K run, 10K run, or—for the first time—half marathon! All proceeds benefit local nonprofits serving children and families.

Learn More