Getting your Trinity Audio player ready...
|
2016 Girls’ all-league water polo teams
ALL-PAL BAY DIVISION
Most Valuable Goalie: Georgia Lewis (Castilleja) Jr.
Most Valuable Player: Allison Sullivan Wu (Burlingame) Jr.
First Team
Serena Rivera-Korver (Castilleja) Sr.
Jenna Kotcher (Castilleja) Sr.
Maya Srinivasan (Woodside) So.
Mina Sealund (Woodside) Sr.
Annabelle Paris (Menlo-Atherton) Sr.
Marena Kibblewhite (Mercy) Sr.
Megan Olazar (Carlmont) Sr.
Second Team
Madison Lewis (Castilleja) So.
Ella Heald (Woodside) Jr.
Kyra Sheeper (Menlo-Atherton) Sr.
Madeline Maxwell (Menlo-Atherton) Jr.
Annie Bisconti (Menlo) Fr.
Rachel Maxwell (Burlingame) Jr.
Hunter Crawford-Shelmadine (Carlmont) Jr.
Clare Justman (Mercy) Sr.
Honorable Mention
Cassandra Bradley (Mercy) Sr.
Sarah Donato (Menlo) Jr.
Amy Yolland (Carlmont) Jr.
Minhee Chung (Castilleja) Fr.
Ayla Huhn (Menlo-Atherton) Jr.
Kaia Anderson (Woodside) So.
Claire Lei (Burlingame) Jr.
–
ALL-PAL OCEAN DIVISION
Most Valuable Player: Pascale Tregon (Woodside) Sr.
First Team
Claire Cicchetti (Woodside) Sr.
Jesse Crowley (Woodside) Sr.
Makeila Kamelamela (South SF) Sr.
Katrina Tom (Jefferson) Jr.
Alexa Carreon (San Mateo) Jr.
Meleina O’Rourke (San Mateo) Sr.
Jordan Ramirez (Capuchino) Sr.
Justine Sun (Mills) Sr.
Lexine Francisco (Mills) So.
Dahlia Urrutia (Westmoor) Sr.
Christina Chin (Westmoor) Jr.
Megan Li (El Camino) Jr.
Maddie Remedios (El Camino) Jr.
Second Team
Julie Swedberg (Capuchino) Sr.
Sienna Martinez (Capuchino) Jr.
Jennifer Buja (Woodside) Jr.
Monica Klopp (Woodside) Jr.
Caitlin Lau (Mills) Jr.
Vivian Deng (Mills) Sr.
Jerlene Miller (South SF) Jr.
Annalyn Dela Cruz (Jefferson) Jr.
Emily Savage (San Mateo) So.
Daisy Daranykone (San Mateo) Sr.
Megan Ho (Westmoor) Jr.
Jana Lau (El Camino) Jr.
Honorable mention
Jordan Crevelt (Woodside) Sr.
Katia Kishinsky (Woodside) So.
Melody Shao (San Mateo) Fr.
Jazmine McDonald (San Mateo) Sr.
Mona Moala (Capuchino) Sr.
Charlie Laurenson (Capuchino) So.
Taina Livai (Mills) Sr.
Kellie Rong (Mills) Jr.
Jazlyn Dela Cruz (Jefferson) Fr.
Cindy Dinh (Jefferson) Sr.
Emily Kwong (South SF) Sr.
Florence Tukuaoga (Westmoor) Jr.
Lydia Lee (Westmoor) Fr.
Brittany Primer (El Camino) Jr.
–
ALL-WCAL
First Team
Maddy Johnston (Sacred Heart Prep) Sr.
Maddie Pendolino (Sacred Heart Prep) Sr.
Layla Waters (Sacred Heart Prep) Sr.
Jane Rakow (Sacred Heart Prep) Sr.
Isabella Mandema (St. Francis) Jr.
Elizabeth DeLong (St. Francis) Sr.
Lauren Dillon (St. Francis) Sr.
Julia Hartmann (St. Francis) Sr.
Cleopatra Constantin (Mitty) Sr.
Molly Teresi (Mitty) Sr.
Nikita Shah (Valley Christian) Sr.
Kaitlin Rooney (Presentation) Jr.
Allison Schaum (St. Ignatius) Sr.
Second Team
Claire Kerrigan (Sacred Heart Prep) Jr.
Nadia Paquin (Sacred Heart Prep) Jr.
Emily Whitney (St. Francis) Sr.
Isabel Ditzler (St. Francis) Jr.
Katie Rose (Mitty) Sr.
Meghan Hall (Mitty) Sr.
Stephanie Chiang (Valley Christian) Jr.
Destiny Barnett (Valley Christian) So.
Alea Grau (Presentation) Sr.
Sophia Chapman (Presentation) Sr.
Phoebe Freitag (St. Ignatius) Sr.
Alex Baumgarten (St. Ignatius) Jr.
Callie Malone (Notre Dame Belmont) Fr.
Michelle Kleytman (Notre Dame Belmont) Jr.
Honorable mention
Lindsey Merrigan (St. Ignatius) Jr.
Amanda Rice (Mitty) Jr.
Emily Roland (Presentation) Sr.
–
(All-league teams are selected by the coaches)
— Palo Alto Online Sports
By Palo Alto Online Sports
By Palo Alto Online Sports
By Palo Alto Online Sports
The All-PAL Ocean Division names above are not water polo players. They are volleyball players. Please correct.